Uživatel:Petr Holy/Moje Pískoviště/9.1.2021 Finální návrh fungování komunikace a tvorby obsahu komunitou - na základě testování práce z 4.1.

Z Wikisdílení
Přejít na: navigace, hledání


Forma zpracování obsahu - její (ne)důležitost

Jelikož jsme svobodná a plně vědomá skupina složena v úvodu hlavně z kontaktů našich kamarádů a kolegů a doufejme pouze pozitivních a slušných lidí, nehrajeme si a neřešíme nyní na formu, ale kvalitu obsahu. Tzn. jestli bude na jedné stránce text v češtině i "slovenčině" a třeba i v jednom odstavci nám nevadí, podstatný je obsah sdělení. Jděme nyní po důležitých věcech tj. obsahu. Na tu formu, tzn. zpracování textu do jednotlivých jazyků, vizuální podání obsahu na stránkách bude času dost a mohou na něm ihned pracovat lidé, kteří nemají jak jinak přispět než například přeložením textů do jednotlivých jazyků, nebo umí jen dělat grafiku apod., ale sami nebudou schopni navrhovat řešení problémů společnosti. Na to se tu najdou jiní lidé. Ale momentálně bude ta forma pro většinu pracantů v komunitě jen zdržovačka, nikoliv nosné téma. Potřebujeme totiž co nejdříve dostat do lidí kvalitní poznání, a až potom budeme mít čas na nějakou nedůležitou vizuální podobu toho obsahu.


Základní pravidlo fungování komunikace a spolupráce na této platformě

Je jednoduché. Orientovat se, ovládat práci a především pomáhat tvořit řešení na této platformě musí zvládnout i jakákoliv uklízečka, která umí makat jen s metlou a hadrem a k tomu zvládne naklepat text do klávesnice a kliknout "enter". A stejně tak kterýkoliv aktivní důchodce, kterému vy mladí můžete ten konec života zpříjemnit tím, že ho naučíte ovládat tablet tak, že i tento člověk bude mít pořád ještě pocit uplatnění se ve společnosti, když může přispět svou životní zkušeností té dnešní generaci

S těmi našimi prarodiči nám totiž odchází důležitá poznání a velmi cenná životní zkušenost, které se už dnes jen velmi těžko (díky podmínkám systému v jakém žijeme) předávají tak jako kdysi, z generace na generaci. A i tuto věc naše platforma má pořešenu. Náš systém systém spolupráce má potenciál a schopnosti zapojit kteréhokoliv člověka do spolupráce, od dětí až po nejstarší lidi. Od člověka se základní školou po nejlepší vědce. Všechna ta energie lidí se dá spojit dohromady, když to má smysluplný cíl - novou společnost. Spojíme to zase tak stejně, jako to umí jen příroda. Pravidlo dnešního systému moci "rozděl a panuj" bude tímto projektem konečně prolomeno a to natrvalo.

Tak jednoduchý bude systém:

 • na pochopení - v počátku rychlá a efektivní nápověda k pochopení práce na platformě
 • díky automatizaci - všechny nástroje pro tvorbu obsahu budou tak jednoduché a dobře popsány, že ani ta uklízečka nebo 90 letý senior s tabletem v ruce nebude mít problém se zapojit do spolupráce lidí napříč internetem.
 • kdokoliv najde díky sémantickému zpracování komunikace a spolupráce to podstatné na pár kliknutí, vždy aktuální a vždy přesnou a nejnovější informaci
 • lidi učit jak spolupracovat napříč obory, napříč úrovni dosaženého vzdělání a schopností daná témata řešit, a to vše ze svého domácího pohodlí a v čase kdy jim to vyhovuje a v počtu lidí v pracovním týmu, který nebude ničím omezený
 • který zejména mladým lidem dá konečně skutečný pocit uplatnění své osoby a přemíry energie na smysluplných věcech oproti tomu, co musejí často dnes podstupovat už ve školních lavicích natož pak v úvodu svého produktivního života
 • kde si především mladí v tomto systému vytvoří svůj budoucí svět, tak jak by si ho rádi představovali, nikoliv tak, jak jim někdo dnes ten život předurčuje a omezuje či přímo devastuje.
 • kde se mladí zároveň naučí, že svoboda je především schopnost plně chápat nejprve zodpovědnost za své činy ve společnosti a teprve pak můžeme díky tomu přístupu mít i plno práv na společné požitky v životě, které vytvoříme. Je třeba plně chápat, že sice mám právo na jídlo, bydlení, kulturu atd., ale tu mi nezajistí a nevyrobí jen tak z ničeho nepřetržité koukání na mobil a jeho sociální sítě, ale jedině ta prvotní zodpovědnost > tedy společná práce mnoha lidí napříč společností.

Jak vlastně ta "sémantická wiki" funguje ?

Velmi jednoduše.

Popis stávajícího stavu hledání poznání na webu

Jakýkoliv kousek obsahu (někde na webové stránce) na webu znamená kousek informace. Tato informace popisuje nějakou věc, ale nikdo už nám nenapoví a neřekne (ani strejda Google to nebude ještě dlouho umět) jak kvalitní informaci v tom kousku obsahu nebo na celé té webové stránce najdu. Takže si to musíte pokaždé projít sami. Lajkování a podobné pokusy o řešení jsou nedostatečné a zastaralé řešení z mnoha důvodů. A i kdyby to tam sám autor dané stránky typický "egoista" napsal, že jeho obsah je ten nejlepší z celého internetu, tak je jen jedním z miliardy lidí, kteří si o svém práci myslí to samé :-). Prostě dnešní "pravěk" v myšlení lidí....

Když něco potřebuji najít a chci na pár kliknutí najít skutečně nějakou konkrétní informaci, ani pro to použiji tzv. "rozšířené vyhledávání", což je jen pokročilejší způsob klasického (pár slov) vyhledávacího dotazu, tak nemám žádnou jistotu, že na těch pár kliknutí najdu to, co opravdu potřebuji. Je to kvůli tomu, že vyhledávácí technologie ještě nějakou dobu nebudou umět najít informaci podle mých parametrů a už vůbec ne vyhodnotit, zda-li daná stránka obsahuje skutečně to, co hledám i po stránce kvality. To, že např. vyhledávač Google a nejen on jako komerční firma blokuje nalezení spoustu zajímavých stránek, videí atd., které nějak jdou proti současnému systému je obecný fakt. Pro ty kteří chtějí znát ještě více o pozadí nedostatků dnešního vyhledávání na netu je k dispozici další stránka.

Zatímco my postkomunistické země, jsme se alespoň trochu zbavili té cenzury po revoluci v roce 1989, a víme ještě co to obnáší, tak jak tady u nás, tak především na bohatém západě poslední dobou roste nová totalitní struktura - cenzura informační. A asi ji potřebují do té doby relativně svobodní občané západu taky poznat. Jednoduše zase staré "dobré" pořádky, jen si to teď přivlastnili, ti kteří stojí na opačném pólu toho komunismu. A bodejď by ne, když chcete generovat stále větší zisky, je to ideální nástroj k tomuto účelu. Prostě takový Orwell. Ale tento výchozí stav či problém, zde rozebírat teď více nebudeme. Je škoda si špinit myšlení něčím tak negativním a zastaralým. Racionální je především tvořit něco pozitivního co nám momentálně chybí.

Jak zjednodušeně funguje hledání a hlavně tvorba zdrojů poznání na sémantické wiki

Počet lidí zapojených do spolupráce

Takže pokud se vrátíme k tomu nalezení kvalitní a objektivně posouzené informace z mnoha pohledů, a na pár kliknutí, tak jediná technologie, která toto umí zajistit je sémantická wiki společně s využitím kolektivní inteligence. Komunita lidí totiž umožňuje využít neomezené inteligence lidí do ní zapojené a spojené v jeden mozek k tomu, aby v největší možné míře vyhodnotila všechny možné pohledy, dostupné informace z internetu o daném tématu a to ve velmi krátkém čase. Dovoluje jí to právě počet zapojených lidí do řešení problému. Je rozdíl, když problém řeší jeden člověk byť s IQ 200, nebo skupina se společným IQ 200 000 a hlavně s pracovním časem v podobě např. tisíce ruk a mozků, které pracují společně na vyřešení.

Toto je pracovní síla, kterou si nemůže dovolit žádná bohatá komerční společnost na západě (byť např. samotný Google této síly aktivně využívá pro své podnikání), maximálně tak státní úřady v nesvobodné komunistické Číně a podobných zemích. Ano když si to někdo v Číně přečte, během chvíle nás shodí z webu, když to budou chtít. Prostě nařídí svým občanům co je třeba udělat a to se taky stane. Bez ohledu jestli to sami lidi chtějí, nebo ne. To je nám ještě dobře známý život v totalitě, my můžeme jako národ srovnávat. Výhoda postkomunistických zemí střední Evropy je v tom, že jsme poznali do puntíku vlastním životem oba systémy (komunismus i dravý kapitalismus) a můžeme vše porovnat. Člověk bohatého západu o životě v komunismu ví doslova prd, má jen dojmy, a stejně tak obyčejný čínaň neví co je to svoboda. Přesto pokud někdo sledujete na Youtube, co Čína všechno dnes dokáže na poli např. stavitelství, tak i ikona schopnosti kapitalismu v podobě USA, je proti jejich efektivitě prostě břídil. To už je fakt, nikoliv dojem.

Takže první ingredience úspěchu je v počtu spolupracujících lidí.


Společné vědomí

Abychom mohli něco smysluplného vytvořit i v komunitě tisíce a většího počtu lidí, je asi každému jasné, že to nejde bez určité domluvy jak se to vše bude dělat. V technických oborech se tomu říká standardizace a normalizace. Představte si, že by každý přístroj co doma zapojujete do zásuvky měl hypoteticky jiný počet kolíků, jiné rozměry pro zasunutí kolíku do zásuvky apod.. Jednoduše nesmysl.

A přesně to samé si představte, že by lidi tvořili bez jakékoliv domluvy jak to má probíhat, jak zapisovat myšlenky, návrhy, průběžné výstupy, kde je zapisovat a to jak v rámci nějakých kategorií, tak i v rámci umístění na nějaké stránce. Ano toto je obraz při procházení poznání dnešního internetu. A taky obraz demokracie, která mluví jen o právech jedince, namísto aby jasně definovala, že to podstatné je také i vlastní zodpovědnost každého jedince vůči společnosti, když si chce jedinec užívat i ty práva. Jedním slovem chaos, který je navíc doplněn tím, že většina obsahu na internetu je spíše obyčejný balast a nikoliv hodnotná a přínosná informace.

A proto se našlo řešení, které umožňuje všechno toto řešit. Je to semantická wiki (dále už jen SMW). A my jsme tuto základní technologii povýšili ještě výše tím, že momentálně pracujeme na naprogramování takového řešení, které dovolí spojit tu kolektivní inteligenci i pro takový úkol jako je tvorba nového systému fungování společnosti. Všechny současné a již fungující příklady spolupráce komunit, jsou pouze příklady, které řeší nějakou katalogizaci či encyklopedii poznání k nějakému oboru zájmu. Většinou jde o nějaké koníčky lidí či čistě úzké okruhy zájmových činností. Zde na této stránce: "Funkční příklady využití SMW platformy v praxi ", máte popisy a ukázky fungování pár těch nejlepších využití této SMW. A ty nejzajímavější včetně jejich popisů budou průběžně doplňovány.

Ale neznáme zatím příklad, který by byl využit k vybudování modelu fungování zcela nové společnosti. Na základech svobody, slušnosti, ohleduplnosti, pokročilých technologií a především s nekonečným potenciálem vzdělávání se napříč obory i úrovněmi vzdělávání (úroveň hobby, profesní, vědecká) a to vše bez omezení a bez nutnosti za tyto informace a kolektivní poznání, někomu platit extrémní sumy. Není dnes nic horšího pro jakéhokoliv člověka, než nemít možnost se vzdělávat nebo se dozvědět proč musím například žít v nedostatku a bídě a zároveň vědět, že nemám možnost sám nějak zásadně změnit.

Druhá ingredience je tedy společné vědomí, schopnost pracovat dle pravidel.

Teorie hejna převedená do podoby IT řešení

Teorie hejna je inspirována fungováním hejn jak je známe z přírody. Jsou to většinou obrovské masy, jak inteligentní tak čistě primitivní povahy. Asi není třeba vysvětlovat příklady hejna ptáků, ryb apod. Pro ty co potřebují více informací o této záležitosti je zde studijní materiál (opět zcela zdarma a k dispozici).

Co je ale fascinující a dnešní věda stále nemůže přijít na to, jak funguje organizace té masy tak, že jedinec, který je na jednom konci hejna a fyzicky nemůže vůbec v letu, např. v případě ptáků, registrovat co dělá jeho kolega na druhém konci hejna, tak je prostě jednou on tím, který vede hejno, aby nenarazilo do stromu nebo nebylo lapeno predátorem a podruhé na konci celého hejna. A kdo a kdy se mezi nima rozhodne, kde se aktuálně poletí (směr řešení problému) a kde ne je prostě proces, který člověk zatím nebyl schopen pochopit. Co tento proces vlastně řídí.

Ale dobrá správa je, že by bylo sice perfektní to vědět, ale fungujete to naprosto stejně i při práci ve velké komunitě lidí. V ní rozhoduje také aktuální schopnost nějakého jedince či týmu lidí, prostě oslovit zbytek hejna a vést směr letu toho hejna. A tak jak v hejnu funguje to, že většina hejna nejspíš není těmi dočasnými tahouny hejna a nemají s tím problém, tak to samé platí i v našem lidském světě. A je fajn, že tyto vypozorované efekty hejna můžeme velmi efektivně využít i pro náš "bezpečný let" na jinou úroveň fungování společnosti.

Takže ta třetí ingredience je vlastně "něčím" co nejsme schopni momentálně přesně popsat jak to přesně funguje, ale můžeme to i tak prakticky používat a dovoluje nám to jednoduše fungovat při spolupráci v týmech o neomezeném počtu lidí. Možná se mezi vámi najde někdo, kdo tuto odpověď zná, tak se nebojte přidat zde o ní informaci, rádi ji zahrneme do podrobnějších studijních materiálů. Momentálně se spokojíme s tím, že prostě sice nevíme přesně jak to funguje, ale můžeme to už nyní používat a to je to důležité.


Biologické limity člověka ohledně počtu zpracovávaných vstupů/výstupů informací

Zvládnete někdo během chvíle poslechnout např. myšlenky 100 lidí, aniž byste u toho posledního nezapoměli na to, co řeklo těch xx před ním ? Pokud nemáte ojedinělé schopnosti fotopaměti apod., tak ani zápisky pouze pro Vás zajímavých myšlenek Vám moc nepomůžou dále a jste jednoduše v háji, pokud byste navíc mimo ten poslech měli objektivně vybrat nejlepší řešení z té stovky úst a nikoho nevynechat. Pokud totiž těch myšlenek bude například 50 z té 100 lidí, nejste schopni to online ihned zpracovat. Stejně tak to dopadne, pokud byste chtěli skutečně objektivně zvládnout projít zpětnou vazbu např. na váš příspěvek někde na sociální síti z tisícovky lidí a přitom neztratit možnou hodnotnou informaci, od 768 člověka v pořadí. Ale budťe v klidu to nedá nikdo živý, ale máme systém, který v toto umí pomoci - udělá to za nás technika, od toho tu totiž ona je. Aby nám pomáhala zvládat něco, co my už sami nedáme.

Ten systém nám umí zaznamenat myšlenky všech lidí v reálném čase je schopný nám pomoci je vyhodnotit a následně tak vybrat i ta nejlepší řešení pro nás všechny. Ano všechny myšlenky lidí. Ne jen to co by náhodně zůstalo, kdyby k tomu člověk nepoužil jakékoliv počítačové řešení. V technice platí pravidlo, že existuje pouze jedno aktuálně nejlepší řešení, nikdy ne dvě nebo deset, jak to dnes někdo nabízí. To je výhoda. A jsme schopni toto plně uplatnit i v netechnických záležitostech. Ale obecně většina zásadních problémů dnešního života jsou vesměs pouze technicky řešitelné věci. A to i ty, které prvně vypadali pouze jako čistě netechnické problémy společnosti. Tedy jedno dokonalé řešení, které bude vyhovovat naprosté většině společnosti. A jeho podčásti mohou řešit případné potřebné přizpůsobení podle situace, která to vyžaduje.

Tzn. schopnost doslova oblafnout ty biologické limity člověka pomocí techniky je ta čtvrtá ingredience a rozhodující.

Jsou samozřejmě ještě i další detaily celého fungování té platformy, ale ty budou zveřejněny později až na ně příjde ten správný čas. Teď budeme rádi, když lidé pochopí to základní a to je ten extrémní potenciál a sílu, kterou tímto máme k dispozici k vývoji a realizaci zcela nového fungování budoucí společnosti.

Takže na čem základním funguje architektura celé platformy? (zjednodušeně)

 • První ingredience úspěchu je v počtu spolupracujících lidí
 • Druhá ingredience je tedy společné vědomí, schopnost pracovat dle pravidel
 • Třetí ingredience je vlastně "něčím" co nejsme schopni momentálně přesně popsat jak to přesně funguje, ale můžeme to i tak prakticky používat a dovoluje nám to jednoduše fungovat při spolupráci v týmech o neomezeném počtu lidí - prostě teorie hejna
 • Čtvrtá ingredience a rozhodující je schopnost doslova oblafnout ty biologické limity člověka pomocí techniky


Jaký je zásadní rozdíl oproti všem dosavadním pokusům o návrh systémů, které řeší spolupráci lidí ?

 • většina z těch pokročilých pokusů je komerčního typu, ale budoucí společnost nelze vytvořit v takovém prostředí, které je svázáno potřebou "generovat z toho především zisk". Ono se to přímo vylučuje a to je hodně dobrá věc, kterou prostě nelze obejít
 • většina databázových systémů je založena na tom, že nedovoluje jednotlivci nebo komunitě lidí tvořit si vlastní značky (hash tagy) pro nějakou svou katalogizaci obsahu (třídění obsahu a hodnocení jeho kvality) podle osobních či komunitních preferencí. To systém SMW zvládá levou zadní a zvládá to generovat i obyčejný uživatel, tzn. není k tomu nutný nějaký programátor nebo správce databáze
 • oproti jakémukoliv komerčnímu projektu podobného typu, nemá a nikdy nebude mít žádná komerční firma k dispozici tolik lidí podílejících se na tvorbě obsahu a hodnocení jeho kvality, jak to umožňuje svobodná platforma spolupráce, kde každý pomůže byť malou drobností, ale když se těchto drobností spojí tisíce, miliony tak je zcela jiná produktivita a síla než v kterémkoliv komerčním projektu, kde jsou lidé za tu práci zaplaceni.
 • oproti všem sociálním sítím, všem cloud řešením pro tvorbu obsahu máte na této platformě spolupráce tyto jistoty:
  • nikdo vám jakoukoliv vaši práci nesmaže na základě nějakých důvodů, které vám ani nemají povinnost nevysvětlit, protože takové oni mají podmínky > jde o jejich soukromé podmínky, které musíte tolerovat, pokud to chcete používat. Tzn. roky budujete nějaký systém informací a pak se někdo na Facebooku nebo Googlu rozhodne, že vám prostě v jeden všechnu tuto práci zlikviduje bez náhrady, bez možnosti si to alespoň někde uložit a možnosti se hlavně někam dovolat. Osobně bych nikdy do takových míst nic netvořil
  • platí zásada, že vše co poskytnete na tuto platformu mohou všichni ostatní svobodně a bez omezení trvale využívat, odvozovat z toho ještě lepší práci a tu zase poskytovat k vylepšení těm ostatním. Tomuto procesu se říká synergie síly sdílení > tzn. že myšlenku nebo práci na nějakém projektu to neustále posouvá do vyšší a vyšší úrovně kvality a hlavě využití celou komunitou spolutvůrců
  • nemusíte za to nic platit, máte to přístupné 24h/7dní v týdnu a ke všem úpravám a změnám máte kompletní historii co se kdy a kde změnilo a kdo to učinil, zkuste něco takového chtít na Facebooku, Googlu a jiných komerčních službách. Pokud nejste nějaká globální firma, tak nemáte šanci z pozice síly, si tyto věci zajistit.
  • když se pokusí někdo tuto knihovnu obrazně "spálit" jako když se kdysi likvidovaly celé národy a jejich poznání, má dnes smůlu.
  • Kdokoliv z vás si kdykoliv může stáhnout celou a funkční (tj. plně čitelnou) podobu této knihovny např. na jednu malou pamětovou kartu (zabírá to několik GB dat, podle výběru obsahu). Pak si můžete všechno to poznání vzít na místo, kde nebude internet, např. do lesa na houby, a mít k dispozici vše co potřebujete k tomuto koníčku. Stačí k tomu např. tablet nebo ještě lépe E-ink čtečka, kterou nabijete v případě potřeby i pomocí sluníčka malými solárními panely, které máte v batohu.
  • Takže když dojde zjednodušeně k nějakému společenskému otřesu a přežijete ho, máte celou knihovnu poznání o veškerém vědění lidstva u sebe v batohu, někde mimo civilizaci. A než vám odejde nějaká ta čtečka nebo solární nabíječka máte pár let na to s pomocí této knihovny vybudovat život nový, pokud samozřejmě nedojde k likvidaci planety natolik, že nebude kde tento život ani začít. Ale to je bod, kterému chce tato platforma předejít, protože víme, že to je se současnými možnostmi společnosti možné a víme, jak na to.

Jak tedy konkrétně mohu začít pracovat s touto platformou

Toto vše bude podrobně popsáno cca do 30.1.2021, už se na tom pracuje. Prosíme mějte trpělivost, děláme současně s tím i všechno ostatní a zatím jen v pár lidech, a vše zdarma ve vlastním volném čase, který bychom běžně využívali pro naše vlastní děti, rodinu obecně a naše koníčky. Toto vše dnes doslova "odrbáváme" na úkor této platformy.

Odkaz na tyto informace pak najdete jak na tomto místě, tak i na hlavní stránce

Závěr

Věřím, že těchto pár odstavců popisu a také benefitů této platformy na začátek stačí, ono jich je samozřejmě více a ihned vás jako kolektivní inteligenci napadnou další desítky pozitivního využití této společné práce lidí.