Uživatel:Petr Holy/Moje Pískoviště/9.1.2021 Finální návrh fungování komunikace a tvorby obsahu komunitou - na základě testování práce z 4.1. (část)/Problémy dnešního vyhledávání informací na webu

Z Wikisdílení
< Uživatel:Petr Holy‎ | Moje PískovištěToto je schválená revize této stránky, a zároveň nejnovější.
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Problémy dnešního vyhledávání informací na webu

SMW je nadstabou softwaru MediaWiki. na ktorej fici najvacsia znama encyklopedia Wikipedia a vela inych stranok, ale ani tato pomocná informace nevyjadřuje potenciál, který jsme schopni z tohoto IT nástroje vydolovat..

Nejlepším předáním poznání je skrze příklady, které si je schopen člověk ihned představit ve svém dennodenním životě. Tak pojdme na to.

Dnešní stav vyhledávání informací

Když se chcete dnes naučit něco nového, vyhledat něco co potřebujete zjistit, jdete většinou na google vyhledávač a zadáte pár slov, které definují +- to co asi hledáte. Google vám občas pomůže i opravit špatně napsaná slova, což je sice OK, ale není to to hlavní, co určuje výsledek vaší aktivity. Když na vás pak vybafnou výsledky hledání, zjistíte že mnohdy vede cesta na wikipedii, což je logické, protože jde o otevřenou encyklopedii a nikoliv nějaké placené uzavřené řešení. Další výsledky pokud nestačí ten výstup z wikipedie, pak už jen rozšiřují možný seznam toho co vše budete muset projít, než se skrze hromadu balastních informací a především všudypřítomné reklamy dostanete k informacím, které skutečně hledáte.

Jak při práci na webu omezit reklamu

Samozřejmě nesmím vynechat, že ti kdo nechtějí konzumovat nesmysly v podobě reklam už dávno mají ve svém prohlížeči nainstalovány rozšíření pro blokování reklam a špehování Facebookem, Googlem a jinými. Takže alespoň to prohlížení xx stránek výstupů z hledání není takový děs, jako když toto musíte procházet bez těchto rozšíření.

Argumentům reklamního průmyslu vřele doporučujeme, než aby trvali na udržení svého byznysu, ať si najdou jiné a hlavně důstojné řešení tlačení “opakovaného klamu = re-klamy” před oči společnosti. Naprostá většina společnosti totiž reklamu považuje za minimálně obtěžující prvek a naopak, když aktivně něco člověk hledá co potřebuje koupit, tak tam, kde by se měl celý tento obor “reklamy” nejvíce prezentovat svou prací a tedy smysluplností své práce, tak absolutně selhává.

A co rozšířené hledání ?

Další věc pokud hledáte něco konkrétního je použití tzv. “rozšířeného hledání”, které Vám pak dále zúží množství stránek, které budete muset projít. Dobrým pomocníkem je i hledání skrze obrázky. Ale i přesto, je pořád celé to vyhledávání ještě dost neefektivní kvůli tomu, že mimo samotný obsah, který hledáte nemáte jistotu, že stránka která daný obsah (slova) obsahuje není jen snůška nepoužitelného balastu (a reklam). A když zadáte složitější vyhledávací podmínky, pak počet stránek, které skutečně obsahují hodnotné informace a jsou vůbec zobrazeny googlem je často nulový.

Co umožňuje sémantická wiki oproti nástrojům Google

SMW ale umožňuje tuto bolest současného vyhledávání a vůbec internetu, kterou se snaží a bude stále Google jen neúspěšně řešit i s pomocí umělé inteligence, zásadně změnit k lepšímu. Je to také díky “umělé inteligenci”, ale je to umělá inteligence založená na spolupráci lidí nad společným obsahem >>jde o kolektivni inteligenciu

Protože bude ještě nějakou dobu trvat, než ta umělá inteligence bude umět sama přemýšlet a hlavně to bude moci využívat člověk i zdarma, a bude schopna sama zhodnotit objektivně také kvalitu informací a poznání, kterou vám daná stránka či web přináší.

Takže když to celé shrneme do pár vět, byť popis ani těch pár vět není schopen popsat všechen potenciál této platformy SMW a spolupráce lidí na ní:

  • Rozdíl v efektivitě a rychlosti získání potřebného poznání mezi Googlem a SMW platformou je ten, že v případě komunitně tvořené databáze znalostí (např. Wikipedie apod.), je to konkrétně u SMW platformy otázka naklikání potřebných filtrů na jedné stránce a jednoho kliknutí “hledat” a máte přímo potřebný výstup a potřebné kvality obsahu či poznání a bez jakýchkoliv otravných reklam apod..
  • Kdežto u výsledků komerčního světa Google se většinou prohrabáváte tunami balastu, mezitím vám blokátory reklam a šmírování naštěstí odfiltrují další tuny otravných reklamních informací a ještě pak neustále vidíte (při vypnutých blokátorech) zcela nevýhodné a nesmyslné nabídky zboží, které už máte tři týdny doma, pokud zrovna hledáte něco dalšího co potřebujete koupit.
  • Zajímavé však je, že když se snažíte naopak najít nejvýhodnější nabídku, už tak slavný ten celý reklamní průmysl včetně Google není a např. i vyhledávač zboží heureka.cz, používá postupy, kdy vám rozhodně není předložena jako první ta nejvýhodnější nabídka, ale první jsou ti co si zaplatí to první místo. A vy musíte vždy kliknout na “seřadit podle ceny”.
  • Je "zajímavé", že jejich technologie vylepšování např. na základě cookies ještě “nezaregistrovala”, že Vás rozhodně nezajímají nabídky, které jsou o 30% dražší, než nejnižší nabídky apod.. O způsobu umístění jednotlivých výrobků mezi nejlepe hodnocenými, raději ani nebudeme psát, v reálu je to ještě horší, než to “řazení podle ceny”. A takových byznys reklamních faulů na běžného konzumenta můžeme popsat plno. Tyto služby nejsou rozhodně dělány pro dobro nakupujícího, ale čistě a jen pro dobrý výdělek firmy, která si nechává samozřejmě platit za viditelné přední místo, které nějaké firmě v katalogu prodá.


SMW = maximální efektivita sdílení poznání a tedy i hledání řešení mezi lidmi, kde najít potřebnou informaci v potřebné kvalitě je otázka pár kliknutí na komunitou tvořené filtrovací podmínky a značky pro zatřízení veškerého komunitou vytvořeného obsahu (viz. příklady využití wiki)

Google = zatím nejlepší komerční vyhledávač, ale není schopen najít potřebnou informaci v potřebné kvalitě, namísto toho musíme procházet hromady balastu, než se dostaneme k potřebné a kvalitativně odpovídající informaci a poznání. Hledání společného řešení není s ním možné, jelikož jeho nástroje neumožnují potřebnou funkcionalitu pro sdílenou spolupráci. Navíc u Google nemáte nikdy jistotu, že vám používaný nástroj jednoduše nevyhodí do koše a vaše práce jde celá do háje. Byť surová data asi získáte, ale to důležitější tj. původní souvislosti a vazby tvořené mezi samotným obsahem uvnitř daného nástroje už nikoliv. To je známá a dost vážná bolest většiny služeb od Googlu.
SMW je krokem do budoucnosti fungování společnosti, kde tyto zastaralé záležitosti fungování společnosti a zajišťování obživy, stejně jako všudepřítomná reklama a balast namísto hodnotného poznání, prostě už nebudou potřeba.