Scuttlebutt

Z Wikisdílení
Verze z 27. 1. 2022, 20:51, kterou vytvořil Michal Mauser (diskuse | příspěvky)

(rozdíl) ← Starší verze | Schválená revize (rozdíl) | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Jedná o decentralizovanou a zároveň primárně offline sociální síť. Pro chod nevyžaduje připojení k internetu. Zprávy se předávají mezi přáteli na stejné wifi nebo bluetooth. Takto posbírané zprávy jsou uloženy na uživatelských zařízeních. Když se s někým sejdete, aplikace si od něj stáhne všechny posbírané zprávy až do úrovně přátel Vašich přátel. Vím o člověku, který takto (na způsob pošťáka) přenáší zprávy lidí mezi vesnicemi v Amazonii.

Pro usnadnění dálkové komunikace byl založen server jako prostředník. Server neukládá žádná data, pouze zobrazí online uživatele a umožní předání zpráv. Není pro používání sítě nutný. Pokud by z nějakého důvodu nebyl dostupný, kdokoli si může založit vlastní a pokračovat tam. Není žádná cenzura. Každý si za blokace odpovídá sám. Nejsou třeba žádné osobní údaje. Pouze vyplníte do aplikace (např. Manyverse pro Android) zvací kód. Bohužel je však nutné vzít na vědomí, že je software stále ve vývoji a například nemá český překlad.

Jak postupovat:

Pro mobilní telefony Android doporučuji Manyverse. Pro počítač už je taky Manyverse. Případně již nevyvíjený Patchwork.

V Manyverse najeďte na kartu Connections, potom tlačítko Other choices a Paste invite code pro vložení kódu. Vložte kód:

net:185.25.185.22:8008~shs:L0e0FHXY0ROMeUX2vmiyg97uIxRD9KZJKtGeuMk2/gA=:SSB+Room+PSK3TLYC2T86EHQCUHBUHASCASE18JBV24=

Potvrďte a přejděte na předchozí obrazovku a uvidíte server a seznam právě připojených lidí. Pokud chcete vidět, co se v celé síti děje, vyberte uživatele začínajícího na @J2s7z5. Otevřete jeho profil, dejte Follow a tento "barman" Vám vždy prozradí všechny poslední "klepy". Pokud ho v seznamu nevidíte, je potřeba to zkusit později. Můžete se také domluvit s někým, kdo již data má, aby se připojil ve stejnou dobu a dáte follow jemu - on to ale musí odsouhlasit na kartě se Activity. Skrze jeho profil potom dohledáte Barmana pro follow. Na úvodní obrazovce Public se možná hned neobjeví příspěvky. Je potřeba se prstem posunout v poli příšpěvků nahoru, což vyvolá načtení.

V případě počítačového klienta Patchwork je pro zobrazení všech zpráv potřeba přejít na More > Extended network. Ve výchozím stavu jsou totiž vidět jen zprávy lidí, které sledujete.

Data jsou vždy rozdistribuována na uživatelských zařízeních, ale identitu je třeba zálohovat. V Manyverse se toto provádí skrze nastavení > backup a v desktopových aplikacích kopií složky “.ssb”. Pozor, složku .ssb nelze sdílet mezi více zařízeními!