Uživatel:Petr Holy: Porovnání verzí

Z Wikisdílení
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
m (Zrušena verze 763 od uživatele Michal Mauser (diskuse))
 
(Není zobrazena jedna mezilehlá verze od jednoho dalšího uživatele.)
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 28. 8. 2022, 22:24

Zde odkaz na mé pískoviště:Uživatel:Petr_Holy/Moje_Pískoviště

- pískoviště slouží přesně podle názvu, zde si prostě hraju s programováním platformy, vymýšlím postupy řešení, sepisuji myšlenky, aniž bych v našem systému tento svůj "pracovní balast" dával někomu jinému aktivně před oči, zapleveloval společnou práci jiným. Tzn. zde si nejdříve vytvořím koncept nějakého projektu či myšlenky a teprve až to má tu správnou hodnotu, tak jej teprve dám lidem k posouzení a to např. tím, že založím novou stránku v hlavním jmenném prostoru, a kde se objeví všem ostatním na očích.



Zde níže je spíše koordinačně-vývojový obecný pokec k aktuálnímu stavu práce na vývoji naprogramování platformy

Aktuální stav jednotlivých oborů činností k vývoji celé platformy

Aktuální poznámky k vývoji celé platformy

4.1.2021

3.1. byla uskutečněna další prezentačka s lidmi od Allatra > i na základě této akce, stejně jako u těch předchozích se přidal další a zcela logický požadavek na akutní potřebu mít dostatečně podrobně zpracovaný podklad pro zájemce o systém spolupráce na SMW (sémantická wiki). V ten den na IT sněmu vznikl tedy úkol k řešení ohledně potřeby spojení a koordinace lidí, tady mimo naše nejbližší kontakty u kterých jsme začínali. Spojení nějakým informačním kanálem (v základu mailem, jitsi atd.). Koordinace by pak probíhala na základě potřeb jak edukace lidí pro šíření povědomí o této platformě řešení spolupráce, tak především pro zrychlení vývoje platformy z hlediska naprogramování všech potřebných funkcionalit, které jsou už naprojektované (tedy plně vymyšleny), ale nikoliv naprogramované, tedy zrealizovány.

Aktuální stav práce na vývoji platformy z hlediska programování celého systému

Stav k 4.1.2021

V současnosti funguje několik pracovních skupin. Jedná se především o IT skupinu, která je seskládana z našich kolegů, které myšlenka a především potenciál, který SMW platforma umožňuje jednoduše chytla a aktivně pracují na vývoji tohoto systému spolupráce lidí, který umožňuje fungovat napříč obory, vzděláním, osobním pohledem na svět a bez omezení, co se týče regionu působení či množství zapojených lidí.

Bohužel ačkoliv je systém fungování celé platformy vymyšlen už 3 roky a v nějaké hodně ranné verzi funkčnosti zveřejněn na www.sila-sdileni.cz (kde celý tento systém spolupráce tehdy vznikl), prozatím se nepodařilo s ním pohnout dále díky chybějicím IT kolegům (původní tvůrci jsou hlavně tvůrci celé architektury fungování a nikoliv programátoři, kteří tuto architekturu převedou do podoby kodu), kteří by už uměli tento systém plně adminovat a především rozšiřovat nejen jeho samotný obsah, ale hlavně tolik potřebnou funkcionalitu. V základním provedení je totiž software Media Wiki sice plně funkční, ale ani dnes ještě nedisponuje takovými moduly a funkcemi, které bychom pro plné a naprosto efektivní fungování spolupráce potřebovali.

Jako jeden z hlavních tvůrců fungování celého systému spolupráce prostě tuto potřebu znalých IT lidí, kteří umí dělat obecně s tímto SW a především jeho sémantickou nástavbou prostě vidím jako důvod, proč už dávno nefunguje spolupráce na této sociální či spíše pracovní síti budoucnosti a dalo by se říci u budoucí podobě internetu a jeho využití lidmi.

Stav k 11.1.2021

cca do 21.1.2021 bude učiněn docela slušný posun k tomu, že bude konečně možné přímo komunikovat a plně fungovat na současné (ještě neodladěné) verzi instalace systému SMW. Pokud se však opraví alespoň možnost přidávat soubory (např.obrázky). V opačném případě bude nutné tuto počáteční fázi práci na platformě přestěhovat na funkční SMW na sila-sdileni.cz. Už dnes jsou funkční některé automatizované prvky pro zadávání obsahu.

Současně s tím, podle rychlosti opravy načítání té grafiky budou zveřejněny veškeré manuály pro IT tým, ve kterých dojde k agregaci nápovědy, tak aby bylo možné se velmi rychle naučit to podstatné pro fungování, protože naučit se to z dostupných a obsáhlých nápověd by zabralo dalších x měsíců času, než si tyto věci někdo z IT týmu osvojí. Protože tam chybí zásadně určitá grafická mapa, jak funguje celý systém SMW a proto se to velmi pomalu člověk učí, protože nemá celkovou představu o fungování toho jedinečného softwarového nástroje. A tento čas potřebný pro studium IT týmu, by nejspíše dost silně odradil současné i potencionální zájemce o tento systém spolupráce

Na druhou stranu je škoda jejich zájem neevidovat a nevyužít jejich pomocnou ruku v oblastech, které nás momentálně zdržují, ale víme že jsou potřebné. Typicky jde o tvorbu prezentací o systému pro šíření povědomí o něm, tvorbu grafiky pro jakýkoliv obsah a mnoho dalšího. A v neposlední řadě taky pasivní pomoc v podobě finanční podpory na vývoj systému od podporovatelů celé té myšlenky.

Aktuální stav schopností lidí v IT skupině

Stav k 4.1.2021

  • prozatím učí jak instalovat a adminovat současný SW na kterém platforma pojede
  • další o to více časově náročná fáze (odhaduji na minimálně měsíce učení pro její zvládnutí) bude o schopnosti vůbec tvořit obsah, formuláře, šablony prostě všechny ty potřebné prvky, které posunou efektivitu spolupráce řádně nahoru
  • poslední fáze je doprogramování takových funkcionalit do systému, které nám umožní konečně pracovat s tak technologicky silnými nástroji pro spolupráci, že si můžeme konečně dovolit říci, že máme plně funkční a extrémně efektivní nástroje pro využití kolektivní inteligence pro spolupráci.

Stav k 11.1.2021

zatím není zvládnuto ovládání instalace a administrace celého SMW na takové úrovni, aby bezproblémově fungovaly základní funkce jako např. možnost přidání obrázků, využití speciálních stránek pro tvorbu formulářů a mnoho dalšího. IT tým zatím nezvládá ani základy SMW syntaxe, a tvorbu automatizace práce. Ale je to jen otázka času a ochoty se to naučit.

Stav k 1.10.2021

V lednu 2021 se pracovní tým SMW rozdělil na část, kde práci organizuje a jejich směr řídí Tibor Moravčík a najdete jejich výsledky na Synergeticum.org . Včera 4.10.2021 proběhla porada a skupina kolem Tibora přešla z klasického DTB řešení (tzn. z něčeho co sami profesně používají, dle poskytnutých informací jsou to programátoři klasických i webových aplikací) na řešení využitím sdílených Google Docs. Což má smysl jen pro velmi omezenou oblast využití, ale rozhodně to není řešením pro spolupráci většího počtu lidí než 5-10 z mnoha důvodů, které jim byly už vysvětleny mnohokrát. Tzn. je to zcela nevyužitelné při větší práci a při větším počtu lidí než těch 5-10 osob.

Proto se už tehdy v lednu rozhodlo (kvůli relativní náročnosti se SMW samostatně učit s mou pomocí a vedením), že se dočasně oddělíme a každý bude makat na své variantě řešení, než abychom mezi sebou nesmyslně bojovali či se ignorovali. To by byl hodně špatný příklad pro všechny aktivní komunity, které se neustále snaží změnit svět k lepšímu. Protože když se to nedaří, padá to vždy právě na těchto věcech neshody a to většinou znamená konec dalšího vývoje, protože se lidé rozejdou a už nedoufají či nevěří v tu spolupráci.

Za sebe sděluji, že po pauze nyní budu sám pokračovat v programování našeho řešení pomocí dokonalého a robustního SMW. Nic lepšího ve světě a za relativně malé peníze není. Stojí to "pouze " naší práci a nějaký ten server a domenu.

Kdo bude mít zájem se opravdu přidat k práci, ne jen sledovat její výsledky, tak mě prosím kontaktujte.

Aktuální stav práce na prezentaci systému spolupráce

Stav k 4.1.2021

Mezitím Tibor a má osoba pracujeme na stejně důležité fázi a tou je dokonalá prezentace systému spolupráce zájemcům, tak aby je to prostě chytlo stejně tak jako nás ostatní, co už na tom pracujeme. Tak aby ten kdo zvládne přečíst jen jednu A4 o tom jak to v rychlosti funguje dostal informaci co potřebuje a stejně tak, ten který by chtěl vědět i to, jak toto vše již ted funguje více do hloubky a hlavně mohl nastudovat to, jak bude fungovat systém pro doprogramování funkcí, které zatím tento SW nemá k dispozici a které teprve posunou možnosti spolupráce v dnešním světě na naprosto jiný a mnohem vyšší level fungování. Půjde o zcela nový způsob fungování.

Však to je taky to, co když poslouchám lidi během prezentací a ptám co jim nejvíce brání při spolupráci v jejich současných projektech a komunitách, tak přesně říkají. Nefunguje jim komunikace, neví o sobě navzájem co, kdo na čem aktuálně dělá, v jakém je to stavu, neví jak organizovat aktuální pracovní energii lidí v komunitě (únava, vyhoření, pauza) a především prý bojují s egem v komunitě. A toto vše máme v našem konceptu řešení spolupráce již pár let vyřešeno. Dalo nám to tehdy mnoho práce (několik let) než jsme to tehdy vytvořili a to co nám nyní chybí je najít všechny pomocné ruce, které nám především pomůžou s naprogramováním toho co již máme dávno vymyšleno, ale i ruce, které nám pomohou s nápovědou, grafikou, videem, a v neposlední řadě i tím šířením mezi sebou.

Stav k 11.1.2021

Pracuje se hlavně na zprovoznění možnosti už přímo pracovat alespoň v počáteční formě na naší platformě, tak aby se nemuselo to vše řešit na Google nástrojích, které se stávají už nedostatečně efektivním nástrojem pro spolupráci i v této ranné fázi vývoje.

Takže samotná prezentace příjde na řadu až po zprovoznění této výše popsané komunikace. Ale není problém se domluvit na samostatné prezentaci ohledně využití SMW v komunitních projektech.


Stav k 4.10.2021

Zjišťujeme, že klasické prezentace určitou ukázkou jaký je potenciál pro spolupráci lidí, je u tohoto komplexního systému spolupráce na SMW platformě docela oříšek. Zjišťujeme, že nejen obyčejní lidé z komunit, ale zcela nečekaně i IT osoby z těchto spolků se povětšinou vůbec nechytají ohledně pochopení možností a potenciálu SMW.

Zjistili jsme, že je to ve velké většině o naprosté neschopnosti přepnout stávající myšlení a uvidět ty zcela jiné formáty řešení spolupráce, než byl kdokoliv dosud zvyklý. Proto jsme vytvořili stránku příkladů využití SMW v praxi, která zcela jednoduchým způsobem ukazuje zcela primitivní příklady využití síly tvorby obsahu či nějakého řešení samotnou komunitou, co si lidi spolu už pro sebe vytvořili.

Pak už si stačí jen představit, že ty příklady, které jste viděli na té stránce příkladů, jsou pouze drobné projekty nějakého dílčího řešení, nikoliv ještě komplexní propojení takovýchto dílčích řešení. Komplexní propojení dílčích řešení je přesně i obraz dnešního fungování společnosti, ale jen s tím rozdílem, že chceme pomoci SMW vybudovat zcela jinou paralelní funkční společnost (nejdříve její model, následně bude realizace), která ale bude fungovat na naprosto jiné bázi než ukazuje dnešní bezbřehý a bezohledný konzum.

Pomocí SMW vytvoříme obraz fungování nového světa, do které nebude nutné vůbec převádět jakýkoliv současný negativní proces či řešení, které nebude vyhovovat naprosté většině společnosti.

Problém šíření povědomí o něčem co ještě není realizováno

Jenže to poslední, tedy to "šíření" povědomí o tomto systému i samotná pomoc zájemců stojí na jednom dost vážném problému a je třeba s ním lidi seznámit, aby se mohli rozhodnout jak dále postupovat a hlavně jak nezanevřít nad tímto ještě nedodělaným nástrojem, který se vyvíjí. Mohli bychom to jako tvůrci platformy stanovit natvrdo (jak se to děje v byznys projektech), ale když chceme lidem ukázat jak změna modelů dosavadní spolupráce funguje v reále, pak rovnou nejlépe na vlastním případě. Protože u nás skutečně platí víc hlav, víc ví - prostě kolektivní inteligence.

Abychom mohli cokoliv mezi lidmi šířit, je třeba k tomu zpracovat nějakou kuchařku, nápovědu, technologický popis. Když lidi nepochopí totiž k čemu platforma bude, tak prostě už tuto věc odhodí do kouta a už se k ní nevrátí. Je to zcela normální chování každého z nás. Když příjdu někam, kde chci vědět jak to celé funguje nebo bude fungovat, ale nemám k tomu adekvátně sepsaný popis, nebo jiný materiál > video, prezentačku apod.., tak jediné co možná udělám je, že si danou věc uložím do záložek v prohlížeči. Ale jinak to nadobro vypustím z hlavy, případně si ještě do mobilu do kalendáře uložím poznámku, ať se na tuto věc podívám za rok apod.. Ale do té doby to vypouštím aktivně z hlavy.

No a my jsme nyní ve stavu, že jsme počítali s tím, že v úvodu vývoje najdeme mezi svými kamarády dostatečný počet programátorů, kteří než začneme šířit povědomí o platformě veřejnosti, tak že zatím naprogramují alespoň nějaký funkční základ pro to, aby lidi viděli jak to celé funguje a hlavně pochopili ten další potenciál co nám tato platforma umožňuje. Tento předpoklad bohužel nevyšel, programátory s odpovídající schopností zatím nemáme, naši pomocníci se teprve o tom učí a mezitím se stále více lidí tak nějak samovolně nabaluje se zájmem se dozvědět něco o tom našem řešení spolupráce.

Na sila-sdileni.cz už máme ten tři roky starý polotovar, kde jsou ukázky jak by to mělo +- fungovat, ale z věcí, které bychom potřebovali jako další extrémně potřebné funkce (hlasování, automatizace, uživatelské funkce, projení celé struktury pavouka v myšlenkové mapě a plno dalšího) a které zatím nejsou některé ani naprogramovány komunitou programatorů samotného SW Media Wiki, tak jsme tak na 5-10% toho, co nám teprve dovolí spojit ten potenciál lidí. Ale když bych měl říci motivační info, stačí nám jeden dva takoví programátoři, kteří SMW platformu plně ovládají a cca za 1-2 měsíce budeme mít hotovo 95% všech potřebných funkcionalit systému. A všichni pak už uvidí ten extrémní potenciál, který má spolupráce tisíců a většího počtu lidí oproti jakékoliv korporaci.

To jak jsem uvedl v sekci ohledně "stávající stav vývoje IT" to prostě zatím nemáme a nějaký ten měsíc ani neočekávám, že s tím pohneme. Míra studia aktuálních programátorů, je dána jednak jejich volných časem, tak především, že nastudovat a plně ovládat tuto věc je časové horizont i pro profíka programatora (pracujících v jiných IT systémech), práce na několik týdnů až měsíců, spíše měsíců. A pokud mezi nás nepřijde už hotový programátor, který umí tyto věci generovat levou zadní, tak v dohledné době nějakých pár měsíců, to ani nebude. Má pak smysl mezi lidi šířit povědomí o něčem co nejsme schopni dostatečně prezentovat na konkrétním příkladě fungování ??. Kolik z vás něco takového bude zajímat i další dny, týdny či měsíce a bude čekat a fandit a tedy bude nadále toto sledovat ?. Budou to reálně jednotky lidí, nic víc. To je praxe.

Takže když to shrnu, bez reálné ukázky fungování toho co chceme vybudovat, můžeme zatím lidem ukázat pouze práci jiných komunit na také velmi pozitivních a zajímavých využitích platformy sémantické wiki, ale nemůžeme naplno demonstrovat jaký skok přineseme všem tvořivým lidem a komunitám, až bude to, co máme momentálně zatím v našich hlavách bude i reálně v provozu a komukoliv volně k využití. Je to proto, že i pokud disponujete vysokou představivostí, to co pak uvidíte v reálu za frkot na naší platformě, to si uvědomíte plně až potom, čeho jsme společně dosáhli. Momentálně nám k tomu musí postačit materiál, který nyní tvoříme (prezentace systému pro veřejnost) a který se bude snažit popsat ten obraz fungování platformy spolupráce, který doufejme bude v co nejbližší době.

Formy podpory naší práce

Jako jeden z tvůrců celé architektury řešení jsem samozřejmě uvažoval o různých formách podpory této platformy. Když nepůjdu daleko, asi každý už slyšel o úspěchu a kolik finanční podpory pro svou další práci např. získal člověk s jménem "Urza". Dokázal od lidí vybrat na svou knihu o jeho myšlence přes tři miliony korun. Na "pouhou" knihu!. Což je vynikající úspěch. Jeho koncept anarchokapitalismu je velmi zajímavý ke studiu, protože otvírá správné otázky nad fungováním společnosti. To, jestli jeho navržená řešení také vedou k úspěšnému řešení těch dnešních problémů, bych nyní nechal stranou. Podstatný je nyní dosah jeho práce, který si získal hlavně tu velkou finanční podporu veřejnosti pro jeho další práci na vývoji myšlenek. Defacto je to velmi bystrý a sečtělý člověk a tu podporu si plně zaslouží.

My tuto věc "získání podpory od svých známých a veřejnosti" zkoušeli již pře 3-4 lety na původním místu, kde toto vše vzniklo > www.sila-sdileni.cz. Ale tehdy jsme buď dělali něco špatně v dostatečné prezentaci svým známým, zároveň jsme nechtěli své osoby nějak vypustit natvrdo do veřejného prostoru (čemuž se asi dnes nevyhneme :-) ), nebo prostě ještě po této věci nebyla taková společenská poptávka jako je nyní. Dnes, v době kdy nám příroda dává skrze Covid zatím jen lehké lekce, toho co nás teprve čeká, pokud jako společnost nepochopíme kde ten náš obludný bezbřehý konzum vede, ale asi konečně přichází doba, kdy mají lidé dostatek času a hlavně důvod (strach o vlastní obživu a budoucnost) se tomu vážně věnovat do hloubky, ne jen povrchně jako předtím. Ale pojdme zatím pryč o těchto filozofických seancí, na toto ještě příjde čas.

Takže ten problém stojí nad rozhodnutím, že ačkoliv nemáme reálný funkční příklad toho, čeho chceme dosáhnout, ale máme vše již vymyšleno jak to uděláme (kompletní architektura fungování nad daným IT nástrojem), bude lepší cesta když:

  • raději oželíme dalších pár měsíců " nutné potřeby se na veřejnosti prezentovat" a doděláme a naučíme se, se stávajícím stavem lidí věci, které nám dovolí to celé zrealizovat ?
  • nebo víceméně riskneme případný odliv zájmu lidí o naši platformu z důvodů toho prozatimního " částečně funkčního polotovaru" ?
  • nebo riskneme jednoduše to, že by mohla fungovat podpora jako v případě jiných společenských projektů a příkladů, které byly úspěšné ohledně finanční podpory nebo ještě lépe ohledně vlastní práce lidí na vývoji tohoto systému ? A s tím souvisí i to, že přímo riskujeme, že vývoj této celé věci nakonec zase skončí na pár lidech, kteří po xx měsících práce jednoduše vyhoří, jak tomu je všude jinde, kde chybí podpora veřejnosti.

Abych vás už nyní trochu zasvětil do budoucího fungování platformy, už v tomto bodě výše by se hodila funkce, která by mi už nyní umožnila vidět vaše hlasování, která z variant by byla pro přínosná/funkční a zároveň popis proč, případně další rozbor každého z vás jak to udělat nebo i další návrhy řešení. A toto jsou věci, které sama od sebe základní verze softwaru na kterém platforma pojede prostě neumí. Typicky by to fungovalo například tak, že by zde bylo hlasování a případné vaše volby, by se uložili na váš uživatelský účet (na uživatelskou podstránku), tzn. měli byste pak sami přehled jak jste hlasovali, to jestli by pak bylo umožněno např. v čase později změnit názor, by se komunita domluvila a poté technicky zajistila. A takto budete mít na své uživatelské stránce např. přehled všech hlasování, které jste kde provedli a plno podobných informací o vaší činnosti. A jelikož jsem plně svobodní umožníme samozřejmě i zcela anonymní hlasování, tzn. ostatní uživatelé neuvidí pro co jste volili. A vy se tímto hlasováním postupně naučíte vzít věci a život do svých rukou a k tomu pak plně pochopit proč přestat předávat mandát svým voleným zástupcům ve volbách, kde pak zjistíte, že jste se opět sekli. Všechno to jsou věci, které čekají na naše budoucí IT pracovníky, kteří to už dovedou k dokonalosti společně s komunitou. Momentálně tu podporu lidí tedy pořešíme méně schopnými postupy.

Byznys projekt nebo konečně skutečně mnohem efektivnější svobodná a dobrovolná spolupráce ?

Je třeba si uvědomit, že celá tato naše práce není vůbec myšlena jako komerční projekt na kterém chceme vydělávat, ale je určena k tomu abychom konečně posunuli tuto společnost na jinou úroveň fungování, kde zisk a dnes už nesmyslný konzum není to hlavní, ten grál každého z nás. Spokojeně žít se totiž dá i jinak. Pokud by toto chtěl někdo dělat jako běžný byznys/komerční projekt, nemá šanci to vytvořit. Je to z toho důvodu, že se tyto věci navzájem vylučují. Prostě se mu to nepodaří.

Naše platforma je dělána pro využití lidmi pro jejich myšlenky, projekty a spolupráci, bude trvale zdarma jako open source, kdokoliv to může použít a kdokoliv to může vyvíjet dále. Z toho je každému jasné, že "vydělávat" na něčem co bude každému plně zdarma není možné, pokud sami lidi neocení tuto práci a především její zpětný dosah na životy lidí v reálu, svou podporou. Je tedy jasné, že toto není nějaká výdělečná práce, proto taky tomu člověk může prozatím věnovat jen čas, který má navíc mimo samotnou obživu, rodinu.

A pokud bude naše práce přínosná, tak nikdo se nebude bránit jakékoliv podpoře ostatních lidí, ať půjde o jejich vlastní pomoc, nebo jen myšlenky, nebo finanční či jakoukoliv pomoc. Nám tvůrcům to jednak "dobije vnitřní baterky" pro další práci a když ta podpora bude dostatečně vysoká, tak to umožní se věnovat této věci naplno a naprosto jinými výsledky v čase. A každý uvidí, jestli se na tom skutečně maká, nebo jen někdo tahá z lidí peníze pod nějakou líbivou záminkou. Problém peněz však je, že člověka obecně kazí, kazí jeho skutečný potenciál nad danou prací, protože to jejich spravedlivé rozdělení je hlavním problémem dnešní společnosti a bude stejným problémem v kterékoliv komunitě lidí. A i tento "problém" budeme v naší platformě řešit a rozhodně to nebude jednoduchý problém. Protože sáhnout si na případnou finanční podporu veřejnosti bude chtít každý aktivní spolupracant. Je tedy možné očekávat, že se objeví stejné problémy a projevy tohoto "boje o peníze", jak to dnes zažíváme i v současném systému, kdy mezi sebou doslova bojujeme o kus žvance, abychom přežili.

Je mi jasné, že mnoho lidí si řekne proč zde tahám toto téma podpory. Je to jednoduše proto, protože jako architekt systému neuvažuji nad tím co řešíme dnes, ale nad tím co teprve nastane a snažím se myslet opravdu hodně dopředu a dopředu musím vědět možné cesty řešení a taky slepé cesty vývoje. A stejně tak byl měl přemýšlet i nad těmito aspekty každý aktivní spolutvůrce na této platformě. To, že toto téma odsuneme na později, nás nijak nezbaví té potřeby to řešit. A čím dřív, tím lépe.

Důležitost vaší zpětné vazby

Proto uvítáme na všechno výše uvedené od Vás jakoukoliv zpětnou vazbu (krátkou, dlouhou, kritickou, pozitivní) vše se počítá a pomáhá k vývoji.

Tu zpětnou vazbu nám posílejte na mail, nebo ještě lépe si zde založte svůj účet a na své uživatelské stránce k tomu napište (zde je k tomu jednoduchý návod) co potřebujete napsat, nebo klidně nahrajte zvukový záznam, to je pro ty, kdo mají problém něco sepsat. Jen Vám nikdo negarantuje, že si to někdo bude poslouchat vše, protože zvukový záznam není možné tak "rychle přečíst" a rychle z něj vytáhnout pro ostatní to podstatné a přínosné, narozdíl od textu.

Když najdete kdekoliv v tomto obsahu nějaké gramatické chyby, nelogické věty, chybějící informace ihned mi to můžete pomoci opravit tím, že buď přímo navrhnete úpravu textu formou nové editace (autor dané stránky to pak vidí v editacích ke schválení), nebo na diskusní záložce dané stránky, nebo pro ty kdo ještě nebudou používat svůj účet na této platformě, tak to jednoduše pošlete mailem apod.. Ideálně ve formátu " .....úryvek textu který potřebuje změnu...." a k němu "nové znění" nebo dotaz k upřesnění nějaké myšlenky

Dík všem PH