Scuttlebutt: Porovnání verzí

Z Wikisdílení
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „Jedná o decentralizovanou a zároveň primárně offline sociální síť. Pro chod '''nevyžaduje připojení k internetu'''. Zprávy se předávají mez…“)
 
m (odkaz a tučnost)
Řádka 1: Řádka 1:
Jedná o decentralizovanou a zároveň primárně offline sociální síť. Pro chod '''nevyžaduje připojení k internetu'''. Zprávy se předávají mezi přáteli na stejné wifi nebo bluetooth. Takto posbírané zprávy jsou uloženy na uživatelských zařízeních. Když se s někým sejdete, aplikace si od něj stáhne všechny posbírané zprávy až do úrovně přátel Vašich přátel.
+
Jedná o decentralizovanou a zároveň [https://scuttlebutt.nz/ primárně offline sociální síť]. Pro chod '''nevyžaduje připojení k internetu'''. Zprávy se předávají mezi přáteli na stejné wifi nebo bluetooth. Takto posbírané '''zprávy jsou uloženy na uživatelských zařízeních'''. Když se s někým sejdete, aplikace si od něj stáhne všechny posbírané zprávy až do úrovně přátel Vašich přátel.
 
Vím o člověku, který takto (na způsob pošťáka) přenáší zprávy lidí mezi vesnicemi v Amazonii.
 
Vím o člověku, který takto (na způsob pošťáka) přenáší zprávy lidí mezi vesnicemi v Amazonii.
  
Pro usnadnění dálkové komunikace byl založen server jako prostředník. Server neukládá žádná data, pouze zobrazí online uživatele a umožní předání zpráv. Není pro používání sítě nutný. Pokud by z nějakého důvodu nebyl dostupný, kdokoli si může založit vlastní a pokračovat tam. Není žádná cenzura. Každý si za blokace odpovídá sám. Nejsou třeba žádné osobní údaje. Pouze vyplníte do aplikace (např. Manyverse pro Android) zvací kód.
+
Pro usnadnění dálkové komunikace byl založen server jako prostředník. '''Server neukládá žádná data''', pouze zobrazí online uživatele a umožní předání zpráv. Není pro používání sítě nutný. Pokud by z nějakého důvodu nebyl dostupný, kdokoli si může založit vlastní a pokračovat tam. '''Není žádná cenzura.''' Každý si za blokace odpovídá sám. Nejsou třeba '''žádné osobní údaje'''. Pouze vyplníte do aplikace (např. Manyverse pro Android) zvací kód.
 
Bohužel je však nutné vzít na vědomí, že je software stále ve vývoji a například nemá český překlad.
 
Bohužel je však nutné vzít na vědomí, že je software stále ve vývoji a například nemá český překlad.
  
Řádka 8: Řádka 8:
 
Pro mobilní telefony Android doporučuji [https://www.manyver.se/ Manyverse]. Pro počítač [https://ahdinosaur.github.io/patchwork-downloader/ Patchwork].
 
Pro mobilní telefony Android doporučuji [https://www.manyver.se/ Manyverse]. Pro počítač [https://ahdinosaur.github.io/patchwork-downloader/ Patchwork].
  
V Manyverse najeďte na kartu '''Connections''' a tlačítko + a "paste invite" pro vložení kódu.
+
V Manyverse najeďte na kartu '''Connections''' a tlačítko '''+''' a "paste invite" pro vložení kódu.
 
Vložte kód
 
Vložte kód
 
<pre>net:185.25.185.22:8008~shs:L0e0FHXY0ROMeUX2vmiyg97uIxRD9KZJKtGeuMk2/gA=:SSB+Room+PSK3TLYC2T86EHQCUHBUHASCASE18JBV24=</pre>
 
<pre>net:185.25.185.22:8008~shs:L0e0FHXY0ROMeUX2vmiyg97uIxRD9KZJKtGeuMk2/gA=:SSB+Room+PSK3TLYC2T86EHQCUHBUHASCASE18JBV24=</pre>

Verze z 10. 11. 2021, 19:42

Jedná o decentralizovanou a zároveň primárně offline sociální síť. Pro chod nevyžaduje připojení k internetu. Zprávy se předávají mezi přáteli na stejné wifi nebo bluetooth. Takto posbírané zprávy jsou uloženy na uživatelských zařízeních. Když se s někým sejdete, aplikace si od něj stáhne všechny posbírané zprávy až do úrovně přátel Vašich přátel. Vím o člověku, který takto (na způsob pošťáka) přenáší zprávy lidí mezi vesnicemi v Amazonii.

Pro usnadnění dálkové komunikace byl založen server jako prostředník. Server neukládá žádná data, pouze zobrazí online uživatele a umožní předání zpráv. Není pro používání sítě nutný. Pokud by z nějakého důvodu nebyl dostupný, kdokoli si může založit vlastní a pokračovat tam. Není žádná cenzura. Každý si za blokace odpovídá sám. Nejsou třeba žádné osobní údaje. Pouze vyplníte do aplikace (např. Manyverse pro Android) zvací kód. Bohužel je však nutné vzít na vědomí, že je software stále ve vývoji a například nemá český překlad.

Jak postupovat:

Pro mobilní telefony Android doporučuji Manyverse. Pro počítač Patchwork.

V Manyverse najeďte na kartu Connections a tlačítko + a "paste invite" pro vložení kódu. Vložte kód

net:185.25.185.22:8008~shs:L0e0FHXY0ROMeUX2vmiyg97uIxRD9KZJKtGeuMk2/gA=:SSB+Room+PSK3TLYC2T86EHQCUHBUHASCASE18JBV24=

Potvrďte a přejděte na předchozí obrazovku a uvidíte server a seznam právě připojených lidí. Pokud chcete vidět, co se v celé síti děje, vyberte uživatele začínajícího na @J2s7z5. Otevřete jeho profil, dejte Follow a tento "barman" Vám vždy prozradí všechny poslední "klepy".

Data jsou vždy rozdistribuována na uživatelských zařízeních, ale identitu je třeba zálohovat. V Manyverse se toto provádí skrze nastavení > backup a v desktopových aplikacích kopií složky “.ssb”. Pozor, složku .ssb nelze sdílet mezi více zařízeními!